Hamilelik Süreci Danışmanlığı

Çocuk eğitimi evlenmeden bir yıl önce başlar. Anne baba adaylarının birbirlerine karşı hissettikleri olumlu ve olumsuz duyguları evliliğe taşınır ve hamilelikle beraber bu durumdan bebek de etkilenmeye başlar. Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren annenin psikolojik durumundan etkilenmeye başlar ve annenin hissettiği duygular artık bebeğin duyguları olmaya başlar.

Cinsiyet beklentisi, istenmeyen gebelik olması, kürtaj yaptırmak isteyip sonradan vazgeçilmesi, annenin bebeği bir türlü kabullenememesi, babanın bu süreçte anneye destek olmaması,  anneye şiddet uygulaması ya da anne babanın sürekli kavga etmeleri, babanın ilgisiz davranıp bu süreçte anneyi yalnız bırakması vb. gibi birçok durumdan bebek etkilenir. Annenin gözünden baba sevgisinin öğrenildiği bu dönemde annenin babaya karşı olumlu ya da olumsuz duygularından bebek de etkilenir.

Hamilelik döneminde anne ya da baba veya her ikisi de kendi çocukluklarına regrese olabilir ve çocukluk travmaları hayatlarını etkilemeye başlayabilir. Bundan dolayı hem evlilikleri sıkıntıya girebilir hem de bebeğe karşı tutumları bu durumdan etkilenebilir.

Kişilik gelişiminde 0-3 yaş döneminin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu düşünecek olursak bu dönem bebek için altın değeri taşımakta. Çocuğumuza verebileceğimiz en kıymetli hediye; onun kendiyle barışık, mutlu ve huzurlu olmasıdır diyebilirim. Bu da çocuğun anne karnından itibaren sağlıklı bir ailede yetişesine bağlıdır. Bir bebeğin başına gelebilecek en güzel şey birbirini seven anne babanın evladı olmaktır. Ancak bazen sevmek yetmez bunu tutum ve davranışlarımızla da göstermeliyiz. Özellikle bizim gibi toplumlarda maalesef bu konuda çok iyi olmadığımızı söyleyebilirim.

Her açıdan sağlıklı bir çocuk ve birey yetiştirmek istiyorsak; hamilelik sürecinde anne, baba ve birbirleriyle ilişkilerinin sağlıklı zeminde olması gerekmektedir. Eğer bu konuda yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız bu durumun altından tek başına kalkmak zorunda değilsiniz.  Bu konuda size destek verebilecek uzmanlarla iletişime geçebilirsiniz.

Toplum ve birey ruh sağlığını önemsiyorum ve anne – babalara destek olmak istiyorum. Dilediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

Danışmanlık Şekli: Online / Yüz yüze